Tournament History

Orange Division

PAST CHAMPIONS

2019 – Duncanville 1998 – South Grand Prairie 1977 – Trimble Tech
2018 – Duncanville 1997 – Fort Worth Dunbar 1976 – O.D. Wyatt
2017 – Mansfield Timberview 1996 – Lakeview Centennial 1975 – O.D. Wyatt
2016 – Denton Guyer 1995 – Duncanville 1974 – Fort Worth Paschal
2015 – DeSoto 1994 – Duncanville 1973 – Fort Worth Polytechnic
2014 – Little Rock Parkview 1993 – Temple 1972 – Richland
2013 – South Grand Prairie 1992 – Washington DC Dunbar 1971 – Fort Worth Arlington Heights
2012 – Long Beach Poly 1991 – Fort Worth Dunbar 1970 – Fort Worth Arlington Heights
2011 – Little Rock Parkview 1990 – Fort Worth Dunbar 1969 – I.M. Terrell
2010 – Flower Mound Marcus 1989 – Oak Hill Academy (VA) 1968 – I.M. Terrell
2009 – Flower Mound Marcus 1988 – Alief Elsik 1967 – I.M. Terrell
2008 – Houston Wheatley 1987 – Los Angeles Crenshaw 1966 – I.M. Terrell
2007 – North Crowley 1986 – Fort Worth Dunbar 1965 – L.D. Bell
2006 – Plano West 1985 – Fort Worth Dunbar 1964 – Haltom
2005 – Fort Worth Dunbar 1984 – Baltimore Dunbar 1963 – Haltom
2004 – Irving 1983 – Fort Worth Dunbar 1962 – Pampa
2003 – Fort Worth Dunbar 1982 – Fort Worth Dunbar 1961 – Fort Worth Paschal
2002 – Fort Worth Dunbar 1981 – Dematha (MD) 1960 – For Worth Arlington Heights
2001 – Fort Worth Dunbar 1980 – L.D. Bell 1959 – Fort Worth Paschal
2000 – Arlington Martin 1979 – St. Martinsville (LA) 1958 – Bowie
1999 – Duncanville 1978 – O.D. Wyatt

Blue Boys Division

PAST CHAMPIONS

2019 – Decatur 2011 – Burkburnett 2003 – Argyle
2018 – Decatur 2010 – Argyle 2002 – Argyle
2017 – Center 2009 – Cleveland 2001 – Kennard
2016 – Abilene Wylie 2008 – Ponder 2000 – Kountze
2015 – Abilene Wylie 2007 – Ponder 1999 – Brookeland
2014 – Silsbee 2006 – Fairfield 1998 – North Crowley
2013 – Kennedale 2005 – Brock
2012 – Kennedale 2004 – Clarksville

Blue Girls Division

PAST CHAMPIONS

2019 – Argyle Liberty 2015 – La Vega 2011 – Abilene Wylie
2018 – Wall 2014 – La Vega 2010 – Argyle Liberty Christian
2017 – Jim Ned 2013 – Argyle
2016 – Kennedale 2012 – Argyle

White Division

PAST CHAMPIONS

2008 – El Paso Chapin 1995 – Waxahachie 1982 – Waxahachie
2007 – Lewisville Hebron 1994 – Waxahachie 1981 – Cleburne
2006 – Fort Worth Southwest 1993 – Fort Worth Eastern Hills 1980 – Mansfield
2005 – Arlington Seguin 1992 – Pampa 1979 – Brewer
2004 – Crowley 1991 – Pampa 1978 – Fort Worth North Side
2003 – Fort Worth Eastern Hills 1990 – Burkburnett 1974 – Fort Worth Nolan
2002 – North Crowley 1989 – Burkburnett 1973 – Fort Worth Carter-Riverside
2001 – Austin LBJ 1988 – Everman 1962 – Brewer
2000 – North Crowley 1987 – Waxahachie 1971 – Fort Worth Carter-Riverside
1999 – Gainesville 1986 – Andrews 1970 – Fort Worth Nolan
1998 – Coppell 1985 – Mansfield 1969 – Euless Trinity
1997 – Everman 1984 – Cleburne 1968 – Fort Worth Southwest
1996 – Cleburne 1983 – Waxahachie